Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Lnianie

 

Nawigacja

Dokumentacja szkoły

Regulamin gimnazjum

Regulamin Gimnazjum Publicznego w Lnianie

Opracowany wg wytycznych MRN Dz.U. NR 14, poz. 131 z dn. 23 lutego 1999r.

 

Zatwierdzony Uchwałą Rady Pedagogicznej Nr 7/10/2002/2003 z dnia 27.03.2003r

Wstęp

Regulamin gimnazjum określa szczegółowo prawa i obowiązki ucznia. Zobowiązuje do rzetelnej nauki, tworzenia przyjaznej atmosfery w szkole, okazywania szacunku dorosłym i kolegom. Zobowiązuje so stawiania sobie najwyższych celów na miarę własnych możliwości. Podaje zasady współżycia uczniów i nauczycieli, których powinno łączyć zrozumienie, życzliwość, lojalność i szacunek. Tworzy warunki do samorządności, partnerstwa i ponoszenia przez uczniów współodpowiedzialności za funkcjonowanie szkoły.

 

1.     Szkoła organizuje proces nauczania, wychowywania i opieki tak, aby uczeń osiągnął optymalny rozwój w miarę swoich możliwości fizycznych i intelektualnych. Proces ten oparty jest na:

a)     budowie partnerstwa we współdziałaniu trzech środowisk życia i edukacji dziecka: domu, szkoły, społeczności lokalnej,

b)    zwiększaniu możliwości rozwojowych dziecka oraz efektywności pracy szkoły poprzez włączanie rodziców w proces szkolnej edukacji dzieci oraz racjonalne wykorzystanie oferty i możliwości środowiska lokalnego.

2.     Uczeń winien wzrastać w przekonaniu odpowiedzialności za siebie i swoje osiągnięcia.

3.     Uczeń jest odpowiedzialny za swoją naukę, wychowanie, bezpieczeństwo, higienę i zdrowie.

4.     Nauką, zachowaniem i kulturą osobistą uczniowie winni dbać o dobre imię szkoły, którą reprezentują na zewnątrz.

5.     Wszyscy uczniowie są równie wobec regulaminu szkolnego, wymagań nauczycieli i zarządzeń Dyrektora Szkoły.

6.     Wszyscy uczniowie są zobowiązani do przestrzegania regulaminu szkolnego, wymagań i zarządzeń Dyrektora Szkoły.

§1.
Członkowie społeczności szkolnej

 

1.     Każdy członek szkolnej społeczności, jako człowiek – bez względu na swój wiek i funkcję w szkole ma prawo do:

a)     poszanowanie swojej godności, swojego dobrego imienia, swej własności osobistej i prywatności ze strony wszystkich pozostałych,

b)    rzetelnej i sprawiedliwości i oceny swego zachowania i postępów w nauce.

2.     Każdy członek szkolnej społeczności ma obowiązek:

a)     poszanowania godności osobistej, dobrego imienia, prywatności i własności pozostałych osób,

b)    jeśli ma przyznana opiekę nad innymi osobami, musi dbać o dobro podległych sobie osób, rzetelną i sprawiedliwa ocenę ich zachowania i osiągnięć.

§ 2.

Prawa ucznia.

         Uczeń ma prawo do:

1.     Rzetelnego wykształcenia, otrzymania możliwie pełnej, obiektywnej wiedzy, zgłaszania ewentualnych wątpliwości i uzyskiwania zadowalających wyjaśnień kwestionowanych problemów.

2.     Przejawiania własnej aktywności intelektualnej w zdobywaniu wiedzy, m.in. poprzez korzystanie z zasobów szkoły, w tym z biblioteki, pracowni i pomieszczeń – w porozumieniu z odpowiedzialnymi materialnie ich opiekunami.

3.     Zaspokajania swoich potrzeb kulturalnych, sportowych, turystycznych, rekreacyjnych i rozrywkowych w szkole lub na imprezach przez nią organizowanych.

4.     Pomocy ze strony nauczycieli, wychowawców i innych powołanych do tego pracowników szkoły w rozwiązaniu dręczących problemów osobistych.

5.     Poszanowania godności własnej, spraw osobistych, rodzinnych i koleżeńskich.

6.     Jawnego wyrażania opinii dotyczących życia szkoły jeśli wydaje się ono wadliwe. Opinie te mogą być wyrażane ustnie i pisemnie, mogą prezentować pogląd jednostki lub grupy (organizacji), ale musza być taktowne i autorsko odpowiedzialne. Opinie ustne mogą być zgłaszane na forum samorządu uczniowskiego.

7.     Przejawianie inicjatywy społecznej i obywatelskiej, tj. zgłaszania i ewentualnego działania na rzecz  realizacji pomysłów i rozwiązań oczywiście korzystnych dla uczniów pod względem organizacyjnym, wychowawczym lub innym.

8.     Dobrowolnej przynależności do wybranej przez siebie, działającej legalnie, organizacji młodzieżowej lub społecznej, korzystania z dowolnego koła zainteresowań działającego w szkole.

9.     Reprezentowanie szkoły w konkursach, przeglądach, zawodach  innych imprezach – zgodnie ze swymi możliwościami i umiejętnościami. W okresie przygotowywania się do zawodów uczeń ma prawo do pomocy
merytorycznej , metodycznej i organizacyjnej odpowiedniego nauczyciela,  wychowawcy klasy i Dyrektora Szkoły.

10. Opieki socjalnej, zgodnie z możliwościami finansowymi szkoły.

11. Informacji na temat zakresu wymagań oraz metod nauczania.

12. Posiadania pełnej wiedzy na temat kryteriów ocen z przedmiotów i zachowania.

13. Korzystania z zasad dotyczących sprawdzania wiedzy i umiejętności.

14. Tygodniowego rozkładu lekcji zgodnego z zasadami higieny pracy umysłowej.

15. Jawnej, przeprowadzanej na bieżąco oceny swego stanu wiedzy i umiejętności.

16. Pełnej, bieżącej informacji o wynikach w nauce i zachowaniu.

17. Pomocy w przypadku trudności w nauce.

18. Korzystania z poradnictwa psychologiczno-pedagogicznego i zawodowego.

19. Zwolnienia, w szczególnie uzasadnionych przypadkach  z następujących zajęć obowiązkowych, zgodnie z odrębnymi przepisami:

a)    język obcy,

b)   wychowanie fizyczne,

c)    projekt edukacyjny,

20. Korzystania z pomieszczeń szkolnych, sprzętu, środków dydaktycznych, księgozbioru biblioteki podczas zajęć pozalekcyjnych.

21. W przypadku zagrożenia semestralna lub roczna ocena niedostateczna szkoła zobowiązana jest poinformować rodziców ucznia o grożącej ocenie niedostatecznej na miesiąc przed zakończeniem semestralnej lub rocznej klasyfikacji.

22. Poinformowania co najmniej na 7 dni przed klasyfikacją okresową lub roczna o wystawionych ocenach końcowych. Od wystawionych ocen uczeń lub jego rodzice maja prawo odwołać się do Dyrektora Szkoły i prosić o egzamin sprawdzający lub poprawkowy z danego przedmiotu lub przedmiotów zgodnie z obowiązującymi przepisami.

23. Starannie wyważonej oceny z zachowania, wystawionej przez wychowawcę według trybu ustalonego odrębnymi  przepisami i według kryteriów przyjętych i stosowanych przez szkołę.

24. Konsultowania planów i programów działania, zamierzeń i potrzeb organizacji młodzieżowych, społecznych i samorządu szkolnego z Radą Pedagogiczną na jej posiedzeniach.

25. Manifestacji i ochrony interesów samorządowych rożnych organizacji poprzez:

a)    demokratyczny wybór do samorządu uczniowskiego (rad klasowych i rady samorządu szkolnego) oraz władz szkolnych organizacji młodzieżowych i społecznych,

b)   współdziałanie rady klasowej z wychowawca klasy, rady samorządu szkolnego z dyrektorem, Rada Pedagogiczną lub jej komisjami i Radą rodziców w celu reprezentowania spraw i interesów wszystkich uczniów,

c)    współorganizowanie śródsemestralnych spotkań z Dyrektorem Szkoły zwoływanych przez Dyrektora Szkoły lub na wniosek rady samorządu uczniowskiego.

26. Uczniowie broniący spraw uczniowskich lub zgłaszający krytyczne uwagi o życiu szkoły nie mogą być za to negatywnie oceniani. Podlegają w tym zakresie opiece dyrektora Szkoły.

§ 3.

Obowiązki i powinności ucznia.

         Uczeń ma obowiązek:

1.     Przestrzegać postanowień zawartych w statucie Gimnazjum.

2.     Zachowywać się w każdej sytuacji w życiu szkolnym i pozaszkolnym w sposób godny i odpowiedzialny.

3.     Uczęszczać systematycznie i aktywnie na zajęcia szkolne i wykorzystywać w pełni czas przeznaczony na naukę, pracować nad poszerzeniem i pogłębieniem wiedzy, sprawności  i umiejętności, przygotowywać się do zajęć szkolnych, aktywnie uczestniczyć w lekcjach, w zajęciach pozalekcyjnych i pozaszkolnych.

4.     Usprawiedliwić każda nieobecność w szkole według następujących zasad:

a)    Przekazać wychowawcy klasy pisemną prośbę rodziców o usprawiedliwienie nieobecności lub zwolnienie lekarskie z lekcji,

b)   W przpadku nieobecności trwającej dłużej (powyżej 3 dni) prośba rodziców o usprawiedliwienie nieobecności powinna być dostarczona nie później niż w 4 dniu nieobecności ucznia w szkole,

c)    Po powrocie do szkoły usprawiedliwienie nieobecności powinno być dostarczone wychowawcy klasy nie później niż na pierwszej od powrotu do szkoły lekcji wychowawczej.

5.     Systematycznie i punktualnie przychodzić na zajęcia.

6.     Uzyskać zgodę wychowawcy klasy lub dyrektora Szkoły  na zwolnienie z części lub wszystkich zajęć lekcyjnych w danym dniu na pisemną prośbę rodziców lub opiekunów ucznia.

7.     Postępować zgodnie z dobrem szkolnej społeczności, budować autorytet szkoły uczynkami i wypowiedziami, dbać o jej honor i dobro, znać, szanować i wzbogacać tradycje szkoły.

8.     Godnie zachowywać się w szkole i poza szkołą. Zawsze przestrzegać tradycyjnych form grzecznościowych w kontaktach z otoczeniem, posługiwać się poprawną polszczyzną.

9.     Okazywać szacunek nauczycielom oraz innym pracownikom szkoły.

10. Być zdyscyplinowanym, podporządkowywać się zarządzeniom i poleceniom uprawnionych do ich wydawania osób lub władz społeczności szkolnej.

11. Przestrzegać zasad współżycia społecznego, a szczególnie:

a)    okazywać szacunek dorosłym i kolegom,

b)   przeciwstawiać się przejawom agresji, arogancji, brutalności, wulgarności, zgorszeniu i nie dopuszczać się ich osobiście,

c)    szanować cudze poglądy i przekonania, przejawiać prawdziwa tolerancję w tych sprawach,

d)   szanować wolność i godność osobista drugiego człowieka,

e)    naprawić wyrządzona szkodę lub krzywdę, przeprosić za przewinienie.

12. Dbać o bezpieczeństwo i zdrowie własne i kolegów, nieść im pomoc, nie palić tytoniu, nie pić alkoholu, nie używać narkotyków ani innych środków odurzających.

13. Dbać o czystość i schludność ubioru, a w sytuacjach szczególnych takich jak: uroczystość inauguracyjna i zakończenia roku szkolnego oraz inne uroczystości szkolne zakładać strój galowy.

14. Troszczyć się o czystość, porządek, estetykę szkoły i jej otoczenia, aktywnie uczestniczyć w ochronie przyrody, wpływać w miarę swoich możliwości na zmniejszenie zagrożeń ekologicznych: zapylenia, zaśmiecania i niszczenia miejsc, w których się przebywa.

 

     Uczeń powinien:

W sprawach spornych lub konfliktowych dotyczących naruszenia  Statutu Szkoły, albo spowodowanych inną przyczyną np. przekroczenia przepisów prawa – zachować następujący tryb postępowania:

a)     odwołać się do wychowawcy klasy, opiekuna samorządu szkolnego,

b)    Rady Samorządu Szkolnego z prośbą o reprezentowanie racji ucznia przed dyrektorem, Rada Pedagogiczną,

c)    odwołać się do Dyrektora Szkoły.

§ 4.

Zasady zachowania uczniów przebywających na terenie obiektu szkolnego w czasie zajęć i po ich zakończeniu.

 

1.     Uczniowie miejscowi mogą przebywać na terenie obiektów szkoły w czasie trwania zajęć szkolnych a także 15 minut przed rozpoczęciem pierwszej lekcji i 15 minut po zakończeniu swoich zajęć.

2.     Uczniowie dojeżdżający przebywają w świetlicy w godzinach 7:20 – 8:05 oczekując na rozpoczęcie lekcji oraz po zakończeniu zajęć do momentu przyjazdu autobusu szkolnego.

3.     W innych uzasadnionych przypadkach uczniowie mogą przebywać w szkole tylko za zgoda dyrektora.

4.     Uczniowie przebywający na terenie obiektu szkolnego zobowiązani są do przestrzegania tygodniowego planu zajęć, w szczególności do punktualnego rozpoczynania zajęć.

5.     Rozpoczęcie zajęć poprzedzone jest dzwonkiem. Po usłyszeniu dzwonka uczniowie zobowiązani sa ustawić się przed klasą i oczekiwać na przyjście nauczyciela. Nauczyciel wprowadza uczniów do Sali lekcyjnej po sygnale dzwonka.

6.     W czasie przerw między lekcjami uczniowie wychodzą na boisko szkolne, chyba że warunki atmosferyczne na to nie  pozwalają. Decyzję o pozostaniu w budynku szkoły podejmują nauczyciele dyżurujący. W tej sytuacji uczniowie przebywają w holu szkoły.

7.     W czasie od rozpoczęcia zajęć do ich zakończenia uczeń nie może opuszczać terenu szkoły, podczas tzw. Okienek i w oczekiwaniu na przyjazd autobusu szkolnego uczeń przebywa w świetlicy szkolnej.

8.     Uczeń może opuścić teren szkoły jedynie po zakończeniu zajęć w danym dniu. Uczniowie dojeżdżający udają się do autobusu przed szkołą i wsiadają do niego pod opieką nauczyciela dyżurującego i opiekuna dowozu.

9.     Jeżeli zajęcia lekcyjne wymagają opuszczenia terenu szkoły uczniowie wychodzą na zewnątrz pod opieką prowadzącego zajęcia nauczyciela.

10. Wszelkie imprezy organizowane na terenie szkoły po zakończeniu zajęć lekcyjnych mogą odbywać się jedynie za zgoda Dyrektora Szkoły.

11. Na wycieczce szkolnej uczeń stosuje się do Regulaminu Szkoły i godnie reprezentuje szkołę.

12. Na zajęciach wychowania fizycznego, uczniów obowiązuje strój sportowy, o którym decydują nauczyciele wychowania fizycznego.

13. Zabrania się wnoszenia na teren szkoły papierosów, alkoholu i innych używek, niebezpiecznych przedmiotów, substancji łatwopalnych.

14. Uczniowie zobowiązani są do poszanowania majątku szkolnego i dbania o  czystość i estetykę pomieszczeń i terenów przyszkolnych, utrzymania czystości i higieny w pomieszczeniach sanitarnych.

15. Dla zachowania bezpieczeństwa w czasie przerw obowiązuje zakaz biegania na korytarzach szkolnych.

16. W przypadku zagrożenia pożarowego i ogłoszenia akcji ewakuacyjnej  uczniowie zobowiązani są zachować spokój i podporządkować się ściśle poleceniom nauczyciela lub kierującego akcją ewakuacyjną.

§ 5.

Zasady korzystania z pomieszczeń szkoły, urządzeń i sprzętu szkolnego.

 

1.     Uczeń może korzystać ze wszystkich pomieszczeń szkolnych z wyjątkiem pomieszczeń gospodarczych i administracyjnych oraz ze sprzętu szkolnego i pomocy naukowych za wiedzą i zgodą oraz pod nadzorem wychowawcy lub nauczyciela prowadzącego zajęcia.

2.     Uczniowie zobowiązani są do szanowania i dbania o powierzone im mienie szkolne, pomoce naukowe i sprzęt służący wszystkim uczniom i pracownikom szkoły i używania go zgodnie z przeznaczeniem z zachowaniem zasad bezpieczeństwa.

3.     W przypadku nieumyślnego uszkodzenia lub zniszczenia mienia szkolnego uczeń zobowiązany jest niezwłocznie powiadomić o tym fakcie nauczyciela. Jeśli szkoda powstała w wyniku rażącego zaniedbania, kradzieży lub spowodowana została rozmyślnie przez ucznia rodzice lub prawni opiekunowie zobowiązani są do niezwłocznego jej pokrycia.

§ 6.

Zasady zachowania podczas dojazdu do szkoły.

 

1.     Podczas oczekiwania na autobus i podczas przejazdu uczniowie zobowiązani są do: kulturalnego zachowania, zachowania szczególnej ostrożności oraz przestrzegania zasad bezpieczeństwa.

2.     Dojeżdżający zobowiązani są podporządkować się poleceniom wydawanym przez opiekuna dowozów i kierowcę pojazdu.

3.     Godziny odjazdów autobusów szkolnych ustalone są odrębnym rozkładem jady.

§ 7.

Samorząd uczniowski.

1.     Uczniowie maja prawo do:

a)     uchwalenia regulaminu samorządu uczniowskiego,

b)    demokratycznego wyboru swoich przedstawicieli do organów samorządu,

c)    pomocy organizacyjnej i merytorycznej od opiekuna samorządu, szczególnie w zakresie przestrzegania reguł demokracji.

Uczniowie mają obowiązek:

1.                         Traktowania wyborów do władz samorządu z całą powagą, aby funkcje w nich objęły osoby godne zaufania i odpowiedzialne,

2.                         Respektowania uchwał władz samorządu lub  odwoływania go, jeżeli nie spełniłby swej funkcji.

Nauczyciele mają obowiązek:

1.     Udzielania pomocy organizacyjnej samorządowi, służyć mu doświadczeniem i radą,

2.     Wysłuchania wniosków i postulatów samorządu oraz przekazania je adresatom.

Władze szkoły mają obowiązek:

1.     Spotykania się z Samorządem Uczniowskim, wysłuchania wniosków i postulatów dotyczących życia społeczności uczniowskiej i udzielania odpowiedzi.

§ 8.

Lekcje.

1.     Uczniowie mają prawo do:

a)     znajomości celów i zadań lekcyjnych oraz jasnego, zrozumiałego przekazu treści lekcji,

b)    pomocy ze strony nauczyciela w przypadku natrafienia na trudności edukacyjne.

 

2.     Uczniowie maja obowiązek:

a)    punktualnie i systematycznie przychodzić na zajęcia,

b)   aktywnie uczestniczyć w lekcjach i przestrzegać ustalone zasady porządkowe,

c)    uzupełnić braki wynikające z absencji.

§ 9.

Odpoczynek.

1.     Uczniowie mają prawo do:

a)     odpoczynku w czasie przerwy,

b)    dwóch dni w tygodniu wolnych od zajęć lekcyjnych tj. soboty i niedzieli, z wyłączeniem tych sobót, w które są odpracowywane inne dni robocze,

c)    pozostałe dni wolne od zajęć dydaktycznych uchwalane sa na podstawie odrębnych przepisów.

2.     Uczniowie maja obowiązek:

a)     przestrzegać zasady bezpieczeństwa i  higieny pracy,

b)    dbać o kulturę zachowania i kulturę języka,

c)    zachowywać zasady higieny osobistej i higieny otoczenia.

§ 10.

Zeszyt przedmiotowy.

 

1.     Uczeń ma prawo do:

a)    Ukierunkowania przez nauczyciela, jak należy prowadzić zeszyt.

2.     Uczeń ma obowiązek:

a)    Starannie prowadzić zeszyt zgodnie z wymaganiami nauczyciela.

§ 11.

Prace domowe.

1.     Uczniowie maja prawo do:

a)    uwzględniania przez nauczyciela ich psychicznych i fizycznych możliwości,

b)   ukierunkowania przez nauczyciela, jak wykonywać zadania domowe.

2.     Uczniowie maja obowiązek:

a)    starannie i sumiennie odrabiać prace domowe,

b)   kształtować nawyk odrabiania prac domowych w tym dniu, w którym zostały zadane.

 

§ 12.

Sala lekcyjna.

1.     Uczniowie maja prawo do:

a)    udziału w zagospodarowaniu powierzonej im Sali lekcyjnej wg własnego projektu uzgodnionego z wychowawcą,

b)   kontrolowania porządku zostawionego w sali przez wcześniej uczącą się tam klasę.

2.     Uczniowie mają obowiązek:

a)    pozostawiać salę w nienagannym porządku,

b)   dbać o powierzony sprzęt i pomoce naukowe,

c)    niezwłocznie zgłaszać nauczycielowi wszystkie uszkodzenia sprzętu lub pomocy dydaktycznych.

§ 13.

Uczniowie i szkolne tradycje.

1.     Imprezy szkolne odbywają się według „Harmonogramu imprez i uroczystości szkolnych”

2.     Uczniowie mają obowiązek:

a)    współpracować z nauczycielami w zakresie organizacji uroczystości, imprez upamiętniających  święta szkolne, regionalne i państwowe,

b)   dbać o właściwy wygląd, porządek w szkole i jej otoczeniu oraz w miejscach pamięci narodowej.

3.     Dzień Wiosny – 21 marca – traktowany jest jako Dzień Samorządności. Uczniowie nie mają prawa do samodzielnego opuszczenia szkoły w tym dniu.

§ 14.

Zdrowie, bezpieczeństwo i opieka nad uczniami.

1.     Wszyscy członkowie społeczności szkolnej są zobowiązani do zapoznania się i przestrzegania zasad bezpieczeństwa określonych w przepisach BHP.

2.     Uczniowie mają prawo do:

a)    bezpiecznych i higienicznych warunków nauki i rekreacji w szkole,

b)   bezpiecznej organizacji wycieczek i innych zajęć pozaszkolnych zgodnie z przepisami o bezpieczeństwie i higienie pracy i nauki.

3.     Nauczyciele mają obowiązek:

a)    poinformować uczniów na początku roku szkolnego o zasadach i regulaminie BHP pracowni przedmiotowych,     

b)   sprawdzać przed zajęciami w szkole lub w terminie, czy warunki nie stwarzają zagrożeń dla zdrowia lub życia uczniów,

c)    bezzwłocznie usunąć zauważone zagrożenia lub zaniechać zajęć w danym miejscu, jeśli zagrożenia nie można usunąć środkami podręcznymi,

d)   zgłosić Dyrekcji Szkoły zauważone zagrożenia,

e)    pełnić dyżur w czasie przerw międzylekcyjnych w celu zapewnienia bezpieczeństwa uczniów.

4.     Władze szkoły maja obowiązek:

a)    niezwłocznie usunąć zagrożenia bezpieczeństwa uczniów zgłoszone przez nauczycieli lub innych członków społeczności szkolnej,

b)   przeprowadzić ćwiczenia edukacyjne dla wszystkich uczniów i pracowników szkoły raz w roku.

§ 15.

Nagrody i wyróżnienia.

1.     Za wzorowe wypełnianie obowiązków szkolnych, aktywne uczestniczenie w życiu społeczności szkolnej, wybitne osiągnięcia, dzielność i odwagę, reprezentowanie gimnazjum na zewnątrz, pomoc w nauce i innych uczniom oraz zachowania stanowiące godny naśladowania wzór osobowy, uczeń może otrzymać nagrodę.

2.     Ustala się następujące rodzaje nagród:

a)    pochwała wychowawcy udzielona indywidualnie lub wobec uczniów danego oddziału,

b)   pochwała Samorządu Szkolnego lub klasowego udzielona indywidualnie wobec całej klasy, całej społeczności uczniowskiej,

c)    pochwała Dyrektora Szkoły udzielona indywidualnie, wobec całej klasy, wobec wszystkich uczniów gimnazjum,

d)   dyplom uznania dla ucznia i rodziców,

e)    list gratulacyjny dla rodziców,

f)     nagroda rzeczowa.

3.     Dopuszcza się łączne stosowanie różnych rodzajów nagród.

4.     Nagrody finansowane są z budżetu szkoły oraz przez Radę Szkoły.

5.     Uczniom przyznaje się świadectwa z wyróżnieniem.

6.     Z wnioskiem o nagrodę lub wyróżnienie występuje do Dyrektora Szkoły, Rady Pedagogicznej lub Rady Rodziców:

a)    wychowawca klasy,

b)   opiekunowie organizacji szkolnych działających na terenie szkoły,

c)    opiekun ucznia biorącego udział w konkursie lub olimpiadzie,

d)   Samorząd Uczniowski.

7.     Wnioski o nagrody dla uczniów rozpatruje Rada Pedagogiczna.

8.     Szczególnie wyróżniający się uczniowie otrzymują nagrody i wyróżnienia przyznawane przez Radę Rodziców, władze oświatowe, samorządowe i państwowe oraz instytucje, organizacje i kluby według odrębnych zasad.

§ 16.

Kary.

1.     Kara może być udzielona za:

a)    nieprzestrzeganie przepisów umieszczonych w dokumentacji szkoły,

b)   nieprzestrzeganie zarządzeń Dyrektora Szkoły, Rady Pedagogicznej, Samorządu Uczniowskiego,

c)    naruszanie zarządzeń pozaszkolnych udokumentowanych odpowiednim orzeczeniem.

2.     Kara może być udzielona w następującej formie:

a)    upomnienie wychowawcy,

b)   nagana wychowawcy,

c)    pozbawienie prawa w organizowanych przez klasę lub szkołę imprezach rozrywkowych, wycieczkach, itp. Kary te wymierzone są na czas określony przez wychowawcę,

d)   upomnienie Dyrektora Szkoły,

e)    nagana Dyrektora Szkoły,

f)     pozbawienie prawa wyborczego w Samorządzie Uczniowskim przez Radę Samorządu Uczniowskiego,

g)    przeniesienie do innej klasy przez Dyrektora Szkoły na wniosek Rady Pedagogicznej,

h)    przeniesienie do innej szkoły na wniosek Rady Pedagogicznej skierowany do Dyrektora Szkoły.

3.     Zastosowana kara powinna być adekwatna do popełnionego uchylenia. Kary nie mogą być stosowane w sposób naruszający nietykalność i godność osobistą ucznia.

4.     Uczeń może być ukarany przeniesieniem do innej szkoły (gimnazjum) na wniosek dyrektora za zgoda kuratora oświaty za szczególnie rażące naruszenie obowiązków szkolnych. Zastosowanie kary ma miejsce jeżeli:

a)    uprawniony organ udowodnił popełnienie przestępstwa,

b)    stwierdzi się rażące naruszenie przez ucznia Statutu Szkolnego, Regulaminu Gimnazjum,

c)    Uczeń w stanie nietrzeźwym lub pod wpływem środków odurzających uczestniczył w zajęciach organizowanych przez szkołę.

5.     Można odstąpić od zastosowania kary za poręczeniem właściwego zachowania ucznia udzielonym przez nauczyciela, organ SU albo Radę Szkoły.

6.     Od kary wymierzonej przez wychowawcę klasy można odwołać się do Dyrektora Szkoły, a od kary wymierzonej przez dyrektora lub Samorząd Uczniowski do organu nadzoru pedagogicznego.

7.     Odwołanie może kwestionować winę jak i rodzaj kary.

8.     Odwołanie mają prawo wnieść: ukarany uczeń, jego rodzice,  pokrzywdzeni przez ukaranego, wychowawca lub Samorząd Uczniowski.

9.     Odwołanie można wnosić w terminie trzech dni od daty przedstawienia uczniowi decyzji o karze.

10.Uprawniony organ może zmienić rodzaj lub uniewinnić ucznia, względnie przekazać sprawę do ponownego rozpatrzenia.

11.Jeżeli  odwołanie zmierzało do zmniejszenia kary lub uniewinnienia ucznia nie można w wyniku zastosowania procedury odwoławczej wymierzać kary bardziej dotkliwej.

12.Uprawniony organ rozpatruje odwołanie najpóźniej  w ciągu 14 dni od jego otrzymania. Jego rozstrzygnięcie jest ostateczne.

13.Kara lub jej część może być zawieszona na okres próbny.

14.Zawieszenie wykonywania kary może być połączone z nałożeniem  na ucznia dodatkowych obowiązków.

15.O zastosowanej wobec ucznia karze szkoła informuje rodziców.

§ 17.

Postanowienia końcowe.

1.     Stosowanie się ucznia do regulaminu jest wykładnikiem postawy ucznia oraz jego stosunku do szkoły.

2.     Regulamin Gimnazjum nie jest dokumentem zamkniętym. Do niniejszego Regulaminu mogą być wprowadzone uzupełnienia wynikające z nowych dokumentów prawnych Ministerstwa Edukacji Narodowej.

3.     Poszczególne punkty Regulaminu mogą zostać zmienione na wniosek Dyrektora Szkoły, Rady Pedagogicznej, Rady Rodziców, Samorządu Uczniowskiego.

4.     Organem właściwym do uchwalenia zmian jest Rada Pedagogiczna.

5.     Regulamin wchodzi w życie z dniem zatwierdzenia go przez Radę Pedagogiczną po zasięgnięciu opinii Rady Rodziców i Samorządu Uczniowskiego.