Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Lnianie

 

Nawigacja

  • Wycieczka do Gniewu
    Nowe zdjęcia zostały dodane do albumu Wycieczka do Gniewu.
    05.10.2012 13:07
  • Policjanci u pierwszaków
    02.10.2012

    Jak być bezpiecznym na drodze? Za jakie zachowania można ponieść konsekwencje prawne? Na te i inne pytania odpowiadali policjanci gimnazjalistom z Lniana.

    Policjanci z Wydziału Prewencji Komendy Powiatowej Policji w Świeciu spotkali się w piątek 28.09.12r. z uczniami pierwszych klas naszej szkoły. Jak co roku mundurowi przypominali uczniom o podstawowych zasadach bezpiecznego poruszania się po drogach. Tłumaczyli zasady odpowiedzialności prawnej nieletnich. Wyjaśniali, jak unikać przestępstw i jakie zachowania są karalne. 
    Uczniowie byli bardzo zainteresowani poruszanymi zagadnieniami, dlatego zadawali mnóstwo pytań. Żadne nie pozostało bez odpowiedzi.
    Organizatorem spotkania była p. Magdalena Kowalik – pedagog szkolny.

     

     

  • Policjanci u pierwszaków
    Nowa galeria Policjanci u pierwszaków została dodana do albumu fotograficznego
    02.10.2012 08:26
  • Wycieczka do Biskupina

    W czwartek 20 września 2012 roku 35 uczniów naszego gimnazjum z klas Ia, Ib, IIIa oraz IIIb wzięło udział w XVIII Festynie Archeologicznym w Biskupinie.(foto) Mottem tegorocznej imprezy była Polska Piastów. Mieliśmy okazję zobaczyć i posłuchać inscenizacji słowno-muzycznych połączonych z walkami wojów, dotyczących wspaniałych i dramatycznych losów pierwszej dynastii polskich władców. Prezentacje ukazały burzliwą historię panowania Bolesława Chrobrego zakończoną koronacją, a także zjazd zjednoczeniowy książąt w Gąsawie w 1227 roku i dramatyczne wydarzenia związane ze śmiercią Leszka Białego. Mieliśmy również okazję zobaczyć prezentacje poświęcone zajęciom mieszkańców Biskupina i okolic – sposoby zdobywania pożywienia, budowy domów, wytwarzania narzędzi, naczyń glinianych, tkanin i ozdób. Zwiedzaliśmy też zrekonstruowaną wioskę wczesnopiastowską, a w ciekawych aranżacjach, przy dźwiękach z pól i lasów, podziwialiśmy zapomniane obrzędy z tamtych czasów. Odwiedziliśmy również muzeum w Biskupinie i poznaliśmy opowieść o dziejach okolic Chełmna. Podziwialiśmy rękodzielników z Polski, Litwy, Węgier, Białorusi, Niemiec i Holandii. Uczestnctwo w tegorocznym festynie dostarczyło nam wielu niezapomnianych wrażeń i pozwoliło odbyć fascynującą podróż do piastowskich źródeł naszej historii.

  • Zakończenie roku szkolnego
    Nowa galeria Zakończenie roku szkolnego została dodana do albumu fotograficznego
    29.06.2012 13:29
  • Pożegnanie klas trzecich
    Nowa galeria Pożegnanie klas trzecich została dodana do albumu fotograficznego
    29.06.2012 13:22
  • Dzień sportu
    Nowa galeria Dzień sportu została dodana do albumu fotograficznego
    29.06.2012 12:57
  • Międzygminny konkurs "Szanuj swoje środowisko"

    Już po raz trzynasty w naszej szkole odbył się konkurs ekologiczny „Szanuj swoje środowisko” (foto). Jak co roku, uczestnicy musieli wykazać się wiedzą, rozpoznając ze zdjęć chronione rośliny i zwierzęta oraz rozwiązując zadania testowe, zagadki i rebusy. W zmaganiach wzięły udział trzyosobowe drużyny gimnazjalne z Cekcyna, Gródka, Lniana i Lubiewa oraz uczniowie ze szkół podstawowych w Cekcynie, Drzycimiu, Lnianie i Siemkowie. W tym roku w obu grupach wiekowych zwyciężyli gospodarze, ale wszystkie zespoły prezentowały bardzo wysoki poziom i o zajętych miejscach decydowały pojedyncze punkty. Dzięki sponsorom (Urząd Gminy Lniano i Starostwo Powiatowe  w Świeciu) nikt nie wyjechał z Lniana bez nagrody, a doskonały smak drożdżówki z miejscowej cukierni na długo pozostanie w pamięci zadowolonych uczestników.

  • Nasza delegacja na II Zjeździe Szkół Kopernikowskich w Olsztynie

    19 i 20 maja byliśmy na II Zjeździe Szkół Kopernikowskich w Olsztynie zorganizaowanym przez tamtejszy zespół szkół ekonomicznych. Bawiliśmy się świetnie. Mogliśmy skorzystać z wielu atrakcji bogatego programu jak również aktywnie wykorzystac czas wolny. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć, które obrazują, co się działo :) Bardzo dzięujemy Pani Dyrektor za sfinansowanie wyjazdu!!!

  •  
       W dniach 21-23 marca 2012r. byliśmy na interdyscyplinarnej wycieczce edukacyjnej na zamku w Gniewie. Została ona zorganizowana w ramach projektu ,,Za rękę z Einsteinem”. (galeria)
       Do Gniewu dojechaliśmy w świetnych nastrojach, pełni nadziei na przeżycie ciekawej przygody. Zaskoczeni byliśmy niecodziennym powitaniem koordynatora projektu na zamku - Tadeusz Lenza. Nasza grupa została zakwaterowana w dormitorium (w komnatach zamku). Powitano nas salwą armatnią, husarią na koniach i przepysznym obiadem w refektarzu. Tam kierownik restauracji zamkowej przedstawił sarmacką lekcję o wychowaniu. Następnie przeszliśmy do lamusa na spektakl multimedialny ,,Wakacje z Duchami”. Przenieśliśmy się do nieistniejącego świata duchów, tych przyjaznych i złych, do świata walących się murów, płonących stropów, pękających okien i bezgłowych rycerzy. Zobaczyliśmy z bliska, na własne oczy, to z czym wcześniej obcowaliśmy tylko w kinie. Przedstawienie wszystkich nas  zachwyciło i jednocześnie przestraszyło.


       Następnie uczestniczyliśmy w lekcji historii w Galerii Św. Elżbiety ,,Husaria chluba oręża”, gdzie zaprezentowano nam różne rodzaje broni.   Po krótkiej przerwie przenieśliśmy się do Strzelnicy, gdzie odbył się Turniej Wilhelma Tella. Mieliśmy okazję strzelać z kuszy do celu. Zuzia, Paulina, Kacper i Daniel popisali się umiejętnościami strzeleckimi i celnym okiem. Ponownie przeszliśmy do Galerii Św. Elżbiety, gdzie odbyły się warsztaty rzemiosł dawnych: tkacz, drukarz, garncarz. Agnieszka i Kacper mieli okazję wydrukować na papierze czerpanym historię zamku w Gniewie, Ola własnoręcznie wykonała naczynie z gliny. Ostatnią lekcję tego dnia odbyliśmy w Męczennicy, gdzie zaprezentowano nam średniowieczne machiny tortur.
       Po kolacji, w blasku pochodni, odbyła się nocna wędrówka po zamku i jego krużgankach. Na zakończenie pasjonującego dnia organizatorzy zapewnili przyjemny wieczór na Dziedzińcu Zamku przy trzech ogniskach. Najedliśmy się na zapas, nie musieliśmy korzystać z usług lokalnej pizzerii.  
       Następnego dnia, zaraz po śniadaniu, poszliśmy do Kościoła Św. Mikołaja. Tam przewodnik opowiedział nam historię kościoła i miasta Gniew.
       Ten dzień upłynął nam pod znakiem matematyki, fizyki i chemii. Pierwsza lekcja to magia fizyki, potem Alchemia: nauka czy mistycyzm? Na koniec zamkowe ciekawostki matematyczne. Miłą niespodzianką dla nas okazał się prowadzący ostatnie zajęcia, był to absolwent naszego gimnazjum: Karol Gzella. Podczas zajęć wykonywaliśmy ciekawe doświadczenia, składaliśmy matematyczne orgiami. Znowu czas szybko nam upłynął.
       Z niecierpliwością szliśmy na kolację, po której zapowiedziany był quiz z nagrodami. Zaskoczyła nas duża ilość pytań (40) z zakresu historii zamku, jak i przedmiotów ścisłych. Organizatorzy sprawdzali testy, a my przeszliśmy na Dziedziniec Zamku na show- „Światło, elektryczność, chemia”.  Zachwyciło nas wieczorne widowisko plenerowe, w którym za pomocą efektów świetlnych, ognia, dymów i muzyki przedstawiło  burzliwe losy Zamku w Gniewie. Począwszy od wczesnego osadnictwa, aż do wielkiego pożaru z 1921 r. Po spektaklu koordynator ogłosił wyniki quizu. Zwycięzcą okazał się nasz niezawodny kolega Maciej Kuta, który pokonał 130 innych zawodników. Brawa dla niego!!! Za zajęcie pierwszego miejsca Maciej otrzymał nagrodę o wartości 300 zł. Wieczorem w Sali Św. Jerzego tańczyliśmy na dyskotece integracyjnej. DJ Patryk tak prowadził imprezę, że  większość młodzieży świetnie się bawiła.
       Następnego dnia wracaliśmy do domów zachwyceni i oszołomieni. Będziemy opowiadać kolegom i koleżankom o tym, co widzieliśmy i na pewno kiedyś tam wrócimy!
    Uczniowie z opiekunami:
    Kamilą Bagniewską i Magdaleną Kowalik        
     

  • Dzień Patrona - prezentacja projektów edukacyjnych
    11.02.2012

    Wczoraj w naszej szkole odbyła się uroczystość Dnia Patrona połączona z prezentacją projektów edukacyjnych. Młodzież zaprezentowała efekty swojej kilkumiesięcznej pracy. Wszystkie prezentacje były bardzo atrakcyjne. Zapraszam do obejrzenia galerii zdjęć.

  • Bal karnawałowy
    02.02.2012

    Wczoraj w naszej szkole odbył się bal karnawałowy. Zgodnie z polską tradycją nie zabrakło przebierańców. Zapraszam do obejrzenia zdjęć z imprezy.

  • Szopki Bożonarodzeniowe w Gimnazjum w Lnianie

    W grudniu w naszej szkole odbył się coroczny konkurs na wykonanie szopki bożonarodzeniowej. Organizatorem był p. Roman Waśkowski- katecheta. Celem konkursu jest kultywowanie wśród uczniów chrześcijańskiej tradycji wykonywania szopek oraz kształtowanie inwencji i wyobraźni twórczej, a także poznawanie i zapamiętywanie wydarzeń związanych z narodzeniem Jezusa. (foto)

    Konkurs cieszy się z roku na rok coraz większym powodzeniem wśród uczniów. Wpłynęło 21 szopek, wykonanych samodzielnie przez uczniów lub z pomocą ich rodzeństwa i rodziców z różnych materiałów. Podsumowania konkursu dokonano 19 grudnia 2011 r. W dniu 22.12.2011r. podczas jasełek szkolnych zostały wręczone nagrody ufundowane przez P. Wójt Gminy Lniano- Zofię Topolińską.

    Przy ocenie prac zwracano uwagę przede wszystkim na oryginalne i estetyczne wykonanie, jak również wykorzystanie materiałów naturalnych i inwencję twórczę. Ważne było również, czy uczniowie przestrzegali zasad konkursu. W skład komisji oceniającej prace konkursowe wchodziły następujące osoby: p. Hanna Urban-dyrektor szkoły, p. Magdalena Stóff, p. Magdalena Kowalik

     Zwycięzcy

     I miejsce – Dominika Mach- kl. IIIa i Sebastian Mach- kl. Ia ( szopka nr 12)

    II miejsce - Martyna Mykowska- kl. IIb i Angelika Skwarcan- kl. IIb ( szopka nr 7)

    III miejsce -  Iwona Kulczyk – kl. IIIb ( szopka nr 4) i Joanna Wójcik – kl. IIIc ( szopka nr 6)

    IV miejsce – Mateusz Zych – kl. IIa ( szopka nr 16) i Jakub Chylewski z Szymonem Adamczykiem ( szopka nr 20)

    Wyróżnienie – Damian Chylewski – kl. Ib

    Część szopek wzięła udział w konkursie zorganizowanym przez GOK Osie, gdzie nagrody zdobyli: Joanna Wójcik- kl. IIIc, Arek Koźlinka- kl. Ia, Rafał Deręgowski – kl. Ia oraz Krzysztof Deręgowski – kl. IIa.

    Magdalena Kowalik-pedagog szkolny

  • Najpiękniejszy stół świąteczny - konkurs w Świeciu

    19 grudnia 2011 roku w Świeciu odbył się konkurs pod tytułem "Najpiękniejszy stół świąteczny". Organizatorami konkursu byli: Zespół Szkół Menadżerskich oraz Spółdzielczy Dom Kultury "Stokrotka" w Świeciu. Naszą szkołę reprezentowało 5 uczennic: Alina Kulczyk, Marta Lahuta, Weronika Wrzeszczyńska, Dominika Szopińska oraz Paulina wójcik.(foto)

    Głównym zadaniem dziewczyn było pokazanie twórczego zaaranżowania stołu bożonarodzeniowego, rozwijanie umiejętności pracy w grupie oraz propagowanie aktywnej postawy wobec konkursów środowiskowych. Uczennice z pomocą opiekuna wykonały własnoręcznie ozdoby świąteczne, które upiększały stół. W ten sposób zdeklasowały inne drużyny i zajęły pierwsze miejsce. Wróciły do szkoły uśmiechnięte, zaopatrzone w nagrody i legitymację szkolną na wybrany przez siebie kierunek w ZSM (bez wpisowego i z rabatem przez pierwszy semestr nauki!).

    Opracowała
    Magdalena Stóff

  • Obchody Światowego Dnia Walki z AIDS
    09.12.2011

    Każdego roku w okolicach pierwszego grudnia w naszej szkole przybliżamy i przypominamy sobie problem dotyczący nosicielstwa wirusa HIV i wciąż, pomimo ciągłych postępów w dziedzinie medycyny, strasznej choroby AIDS.(foto)

    24 listopada 2011r. trzyosobowe zespoły reprezentujące wszystkie klasy gimnazjum brały udział w rozwiązywaniu testu wiedzy  o HIV i AIDS. Konkurs ten, przygotowany i przeprowadzony przez p. Magdalenę Kowalik i p. Romana Waśkowskiego, jak zwykle odbywał się według regulaminu ustalonego przez organizatorów - Gminną Komisję ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Lnianie. Najlepiej zorientowanymi w temacie HIV/AIDS zespołami klasowymi okazały się:  klasa Ib- 31 pkt. , klasa Ia – 30 pkt. oraz z klasa IIIc- 29 pkt.

    2 grudnia na szkolnym korytarzu wszystkie klasy miały możliwość zaprezentowania swoich prac plastycznych nt. ,,HIV i AIDS to także Twój problem” oraz brania udziału w scence pt. ,,Jak odmawiać”.

    Jury w składzie: Hanna Urban - Dyrektor Gimnazjum, Zofia Milhausen - przewodnicząca Komisji ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Lnianie oraz Małgorzata Gerka - członek komisji - pielęgniarka,  na bieżąco oceniały zarówno plakaty, jak i występy młodzieży. Zaangażowanie klas było ogromne, wszyscy świetnie wypadli, tym bardziej, że nagrody były zachęcające. Za pierwsze miejsce klasa otrzymuje  ,,bilet do kina”, który realizuje wraz z wychowawcą, wyjeżdżając na wybrany przez siebie film całkowicie bezpłatnie. Drugie i trzecie miejsce nagrodzone jest dyplomami oraz workiem słodyczy. Pozostałe klasy biorące udział również otrzymują słodycze.

    Klasy, które najlepiej wypadły, angażując się w przygotowanie plakatu to: Ib, IIb i IIIa- wszyscy po 19 pkt.

    Podsumowując całość konkursu:  I miejsce: klasa IIIc- 86 pkt., II miejsce: klasa Ib- 84 pkt. , III miejsce: klasa III b- 81 pkt. 

    Gratulujemy zwycięzcom i dziękujemy Gminnej Komisji ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Lnianie za wsparcie finansowe i zaangażowanie się w profilaktykę postaw młodzieży.

                                                                                                                                               Magdalena Kowalik

                                                                                                                                                  pedagog szkolny

     

  • „Za rękę z Einsteinem”- wycieczka edukacyjna do Warszawy
    10.11.2011

    W dniach 8-9 listopada 2011r. Byliśmy na wycieczce edukacyjnej w Warszawie. Została ona zorganizowana w ramach projektu ,,Za rękę z Einsteinem”. foto

    W drodze do Warszawy odwiedziliśmy myśliwego, który przedstawił nam swoje kolekcje ( trofea łowieckie) w Borkowie Kościelnym. Opowiedział nam również o Starym Młynie Wodnym, który zaskoczył nas swoją oryginalnością.

    W Warszawie dojechaliśmy do Muzeum Wojska Polskiego. Tam zaciekawiła nas ekspozycja czołgów i samolotów z czasów II wojny światowej.

    Następnie zwiedziliśmy Muzeum Techniki, gdzie mieliśmy okazję obejrzeć: zabytkowe samochody, telefony, rowery, maszyny do pisania, komputery oraz analizator równań różniczkowych. Nasze kroki i ciekawość zaprowadziły nas na wystawę poświęconą Mikołajowi Kopernikowi, Janowi Heveliuszowi i astronautom. Jedną z atrakcji muzeum była możliwość wysłuchania pięknych melodii z pozytywek i szaf grających. Stwierdziliśmy, że dawna muzyka znacząco różni się od współczesnej. Niektórym nawet się podobała...

    Wieczorem w Schronisku Młodzieżowym ( tam, gdzie nocowaliśmy) bawiliśmy się na dyskotece integracyjnej.

    Po krótkiej i nieprzespanej nocy pojechaliśmy do Centrum Nauki Kopernik. Tam zwiedziliśmy wystawy: Świat ruchu, Człowiek i środowisko, Strefa światła, Korzenie cywilizacji, Re:generacja i Park Odkrywców. Bardzo nam się tam podobało i stwierdziliśmy, że chcemy tam wrócić!!!

    Przed długą drogą powrotną spacerowaliśmy po Starym Mieście, gdzie nagle naszym oczom ukazał się grający na gitarze i śpiewający Genek Loska- zwycięzca I edycji X- Factor.

    Podczas trwania całej wycieczki nasza wiedza była nagradzana banknotami ( Einsteinami).

    W drodze powrotnej w autokarze braliśmy czynny udział w aukcji różnych przedmiotów związanych z Warszawą.

    Na długo zapadnie nam w pamięci ten dwudniowy wyjazd.

    Uczniowie z opiekunami:

    Hanną Urban, Kamilą Bagniewską i Magdaleną Kowalik

  • Śladami Mikołaja Kopernika - Toruń
    19.10.2011

    W dniu 19 pażdziernika 2011 roku odwiedziliśmy Toruń.(foto) Chodziliśmy śladami Mikołaja Kopernika. Zaczęliśmy spacerem po Starówce. Potem dotarliśmy do Domu Kopernika, gdzie pachniało piernikiem (wcale nie starymsmiley). Najciekawszym miejscem w nim była makieta średniowiecznego Torunia, a jej oglądaniu towarzyszyła projekcja światło - dźwięk. Po krótkich zakupach tradycyjnych toruńskich pierników udaliśmy się do orbitarium. Mogliśmy tam np. zrobić trąbę powietrzną, zważyć się na Księżycu, Marsie. W planetarium poznaliśmy historię Torunia. Przenieśliśmy się "Wehikułem czasu" aż 70 mld lat wstecz. Relaksacyjnym gwoździem programu był seans w kinie. "Trzej muszkieterowie" zdobyli naszą sympatię. Czekamy na drugą część, która na pewno będzie. To był udany dzień. Zachęcamy do odwiedzenia Torunia.
    Uczniowie klas IA i IIIA z wychowawcami

  • Ślubowanie klas pierwszych
    14.10.2011

    Wpiątek w naszej szkole odbyło się ślubowanie klas połączone z uroczystością Święta Edukacji Narodowej. Pierwszoklasiści zaprezentowali program artystyczny, po którym wręczyli kwiaty wszystkim nauczycielom i pracownikom szkoły. Następnie odbyło się ślubowanie i najmłodsi uczniowie szkoły stali się pełnoprawnymi gimnazjalistami. (foto)

  • Dyskoteka otrzęsinowa
    10.10.2011

    W czwartek 6 października w naszej szkole odbyła się dyskoteka (foto), podczas której przyjęliśmy do swojego grona naszych kolegów z klas pierwszych. Odbyły się konkursy, tańce i zabawy. Następnie pierwszaki złożyły żartobliwe ślubowanie oraz otrzymały dyplomy. Wszyscy bawiliśmy się doskonale przy muzyce prezentowanej przez naszego kolegę absolwenta - Mateusz Kufla. Posilić i napić mogliśmy się w zorganizowanym przez samorząd sklepiku.
    Samorząd Szkolny serdecznie dziękuje wszystkim uczniom za przybycie i aktywny udział. Jednocześnie zaprasza na kolejną imprezę.

  • Młodzi Głosują
    07.10.2011

    W związku z odbywającymi się 9 pażdziernika wyborami parlamentarnymi nasza szkoła przystąpiła do działań w ramach programu Młodzi Głosują.(foto)
    W ramach kampanii profrekwencyjnej przygotowaliśmy plakaty z hasłami zachęcającymi do wzięcia udziału w wyborach. Na nich pojawiły się różnorodne hasła, np. "Nie bądź łoś, oddaj swój głos", "Masz głos, masz wybór", "Przyszłość Polski w Twoich rękach". Plakaty rozwiesiliśmy w szkole oraz w miejscach publicznych na terenie naszej gminy.
    W szkole pojawiły się też gazetki informacyjne na temat wyborów parlamentarnych oraz akcji Młodzi Głosują. Wykonaliśmy też ulotki propagujące udział w wyborach, które uczniowie rozdawali mieszkańcom wsi w środę 5 października.
    30 września odbyły się młodzieżowe wybory parlamentarne, w których wzięło udział 155 uczniów - co stanowiło 89% uprawnionych do głosowania.
    Wyniki wyborów nieco nas zaskoczyły. Ciekawe, czy będą one odzwierciedleniem tych, które odbędą się 9 pażdziernika.
    Z uwagi na obowiązującą wszystkich organizatorów szkolnej akcji zasadą nieupubliczniania wyników młodzieżonwych wyborów parlamentarnych przed 9 października, wyniki zostaną zamieszczone na naszej stronie po wyborach. (J.R.)